Jdi na obsah Jdi na menu
 


První díl - Lou Fanánek Hagen

13. 1. 2008

PRVNÍ SÉRIE

ObrazekPro první díl seriálu Členové Souboru kreténů jsme nemohli zvolit jinou postavu, než frontmana, textaře a zpěváka Tří sester. Lou Fanánek Hagen je tady!

Vlastním jménem se zpěvák jmenuje František Moravec a narodil se 18. 6. 1966. Je blíženec. Jak vlastně přišlo k jeho přezdívce? Jednoduše. František  měl dva hudební vzory: Lou Reeda a Ninu Hagen, Fanánku mu říkala babička. Je ženatý, má čtyři syny.

Po základní škole se Fanánek vydává na gymnázium a přes všechny nástrahy se dokázal prokousat až na stavební fakultu ČVUT. Během svého studia na ČVUT se věnuje žurnalistice na Univerzitě Karlově. Jak sám tvrdí, do práce chodil pár měsíců a už asi chodit nebude.

Pojďme k jeho hudebním začátkům. Je rok 1981 a hraje kapela Spálená tlumivka. V ní nechybí Franta Sahula, Honza Srnec, Jírovec a právě Fanánek, který si myslel, že bude úspěšným bubeníkem. Kapela hraje ve sklepě u Srnce a někdy se nazývala i Combo ST Františka Moravce.

Mnohem důležitější je ale rok 1985. Tlumivka už nehraje a na památném večírku u Magora se dávají dohromady Tři sestry. Od té doby je Fanánek hlavní postavou souboru a bicí vyměnil za mikrofon. Je zpěvák a kromě pár epizod za bubny (např. Lomnice nad Popelkou) a pár partům na basu je svému řemeslu věrný. Kromě Tří sester Fanánek zpíval ještě v kapelách Duní a Hagen Baden.

Osudný rok 1986

Jak určitě všichni skalní fanoušci ví, Fanánek má na pravé noze protézu. V roce 1986 mu ji Obrazekpod kolenem ujel vlak. Jak se to vlastně přihodilo? Začalo to výpravou do Vokovic na jakousi svatbu něčího vzdáleného kamaráda. Na svatbu přišel pozdě a tak po chvíli odešel směrem na tramvaj. Ovšem kraj neznal a do cesty se mu zapletla železniční trať. Byla tam vyšlapaná cestička. Poté následovala souhra špatných událostí. Fanánek na náspu uklouzl, spadl až na koleje, kde momentálně projížděla mnohotunová lokomotiva Sergej. Narazil do jejího boku a nějak nešikovně mu zůstala noha pod kolem. Stroj ho vlekl několik desítek metrů, čímž mu způsobil tržné rány a vážný otřes mozku. Všechny tyhle informace byly Fanánkovi sděleny až v nemocnici Pod Petřínem, kde ležel. Doktoři byli rádi, že Fanánek slyší, vidí a přemýšlí, ale museli mu sdělit ošklivou a smutnou informaci, že nemá nohu. Moc šancí mu na návrat do života, kvůli těžkému poranění hlavy, nedávali. Ovšem léčení probíhalo dobře a Fanánek vše přežil, zvládl a dnes opět funguje, jako by byl úplně v pořádku.

To dokazuje i jeho výborná kondice a to, že trénoval na paralympiádu do Pekingu. Nakonec ovšem nejede protože, jak říká, chce játra ušetřit pro alkohol. V mládí byl dokonce vyhozen z fotbalového oddílu. Proč? Tvrdí, že ho nebavilo pořád běžet za míčem. "Byl jsem zdiskreditovanej u nás na vesnici, protože jsem nebyl asi osm zápasů stavěnej a jednou do mě v pubertě vjela pýcha. Byli jsme v kině, kde byla celá omladina včetně holek a já se trenéra, kterej seděl o dvě řady zamnou, zeptal: Trenére, proč mě stále nestavíte? A on mi říká: Protože seš dřevák! Já byl tím pádem na vesnici zdiskreditovanej hlavně u opačnýho pohlaví, protože v tý době bylo důležitý, kdo jak hraje fotbal. Tak jsem se dal na bigbít a obrátilo se to k lepšímu. Hrál jsem snad v obraně, ale nechtěl jsem běhat, tak jsem dělal, že si zavazuji tkaničky a různě se schovával a myslel, že mě nikdo nevidí," komentuje svou fotbalovou kariéru.

ObrazekZpátky k hudbě. Zajímavý je pohled na Fanánka v Bzenci, na festivalu v roce 1991. Jeho výroky jsou dnes už legendární. Například reakce na druhou desku Orlíku - Demisi: "Je už vyjasněná, žádný takový ty schovávačky, jako je Álíb agil, je to tam na vostro, cikáni a všichni tyhleti šmejdi." Nebo jeho veselý popěvek: "Skinhead to je cesta, jako žádná ze sta, vroubená je hlavama, holejma." Jak to všechno vidí dnes? "Od koncertu v Bzenci už uběhl nějaký ten rok a profil kapely je úplně jiný. Jak zpíval Mečiar: Neublížil som..."

Z Fanánka se najednou stává hvězda první třídy. Zpívá po republice s kapelou a postupem času dělá i zajímavé projekty. Ten první byla Stará Kovárna, kdy přetextoval spolu se Sahulou známé punkové písně. Je autor stovek textů.

A za žádný svůj text se nestydí. Tvrdí, že to byl názor na dobu, či období, které prožíval. Když napsal reklamní slogan pro spoření s liškou, určitě netušil že bude tak známý. Pro koho dalšího napsal text? Například pro Karla Gotta a Lucii Bílou, pro Ilonu Czsákovou, Maxim turbulenc nebo pro Těžkej pokondr.

Muzikálová libreta

Ano, i muzikálová libreta najdeme na jeho kontě. A to pro nejlepší české muzikály. ZásadnímObrazek momentem je, když za Fanánkem přichází Michal David a ptá se, jestli by s ním neudělal muzikál Kleopatra. Slovo dalo slovo a z muzikálu se stává velice úspěšný projekt. Po něm následovali Tři mušketýři, Angelika a Golem. V podstatě všechny muzikály byly úspěšné a sám Fanánek to pocítil, hlavně finančně. "Golem je dost temný, líbí se mi Svobodova muzika a na rozdíl od jiných lidí si nemyslím, že tam nejsou hity. Navíc to, že jsem ten muzikál dělal s Karlem Svobodou ve stavu jakém byl, by mě mohli zaměstnat ve vrcholovém managementu jakékoliv firmy," komentuje práci na zatím posledním muzikálu. Navíc, u toho všeho se Fanánek stále věnoval kapele.

Obživu Fanánkovi rodiny převzala práce v reklamní sféře v roce 1994. Nastoupil totiž do České reklamní. Tenkrát postavili s Hadrem a Magorem hospodu a Tři sestry byly v dezolátu, protože odešel Nikotýn. Tři čtvrtě roku se nehrálo a dokonce to vypadalo, že už ani nic nebude. Hospoda musela splácet dluhy a Fanánek byl za tu reklamku vděčný. Vydržel v ní do roku 1997. To už se znovu rozjely Tři sestry a samozřejmě nové desky a koncerty.

V soukromém životě je Fanánek rodinný typ a má rád kapelu Buty. Ve filmu Král Ubu si zahrál žalářníka. Jak odpověděl na otázku, zda je vlastenec? "Já si myslím, že ano, ale to je tak široký pojem, že je asi podstatné, aby to bylo vidět na nějakých konkrétních postojích."  Mimochodem, v období Bzence dokonce dostával pokuty od kapelníka za krátké vlasy. A jaký je teda ten rodinný život? "Občas, tedy minimálně, jim asi musí vadit moje náruživost v popíjení alkoholu. Ono se to vždycky tak nějak utrhne, třeba u příležitosti nějaké desky, a já mám pocit, že je potřeba pít tři dny v kuse. A mezitím třeba takové ty výlety na kole. Zvlášť když začne být teplo - kolo, rybník, vinné střiky, muzika... Ale to jsou drobnosti. Pak je potřeba pilnou prací všechno dohnat. Jen občas o mě mívají strach, že mě třeba "trefí". To když mám nějaký vnitřní pocit, že musím neustále řádit a zároveň všechno stíhat a ono je to na úkor všeho: odpočinku, spánku a zdraví. Musím to ale zaklepat, je to pořád dobrý! Když to jede, tak ať to jede! Kdo ví, co bude za pár let,"  říká zcela vážně.

ObrazekNa závěr ještě jedna zajímavost. V roce 1998 účinkoval v muzikálu Vlčí srdce, který skončil krachem. Co na to sám mistr? "Přišli za mnou, jako že muzikálová parta a že by mě potřebovali. Tak jsem jim říkal, že z muzikálového světa neumím nic. Tancovat vůbec, s hereckým talentem také tak nějak a můj zpěv, že by se rejstříkem mohl odlišovat od toho Tří sester? Jako parodie by to možná mohlo být zajímavé. Nakonec jsem do toho šel, protože jsem zrovna nutně potřeboval prachy. Pak jsem také zjistil, že tam mám být z celého ansámblu za největší hvězdu, což jsem si říkal, že je nějak málo. A navíc ten muzikálový přetlak, jaký v té době byl... Kdyby to mělo aspoň dobrý příběh, aby bylo, co hrát. Jenže tady byl bohužel nejdříve nápad vydělat na muzikálu a pak se teprve doplňovali lidi, libreto, hudba... Bylo to znát. Lidi se nějak nedali ošálit, a navíc byl pak ještě problém se sponzorem, takže to asi po třech nedělích hraní kleklo."

Mezi jeho další herecké vstupy patří například role strážníka v klipu Lucie Bílé Láska je Láska nebo role uklízeče ve videu Doctora P.P. Já mám vztek.

Obrazek

Fanánek také hostoval na několika deskách svých kolegů. Zmiňme desky - Lochneska (Doctor P.P.), Frajeři se vrací (M.Z.H.) nebo V továrně je dobře (Sahula a Synové výčepu). Nazpíval ústřední písně k filmům Poslední plavky a Nahota na prodej. 

 

Příští díl: Ing. Magor

 

Autor: Jakub Malovaný

 

Komentáře

Přehled komentářů

Fananas star!

(Johny, 20. 4. 2008 17:32)

Big congratulations from me too!
Je pravda,že jsi obsáhl věci,který se už moc nepropíraj či skoro nikdy nepropíraly.Není k tomu co dodat! je pravda,že ti hodně posloužil i rozhovor z Rock popu na konci minulýho roku,že? Ale dobrý! to jsem zvědav co napíšeš o Magorovi?(hlavně bez příkras!)

????

(kostarika, 20. 4. 2008 17:32)

Super, tak teď jsem se dozvěděla nové info.. Fakt super už se těším na druhý díl. Děkajs

Pěkný!

(baskervi, 20. 4. 2008 17:31)

Pochvala, chlape!Dokonce to že mu magor dával pokuty za krátký vlasy, to jsem nevěděl. No, magor je holt tvrdý manager;-)