Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šestý díl - Jírovec

20. 4. 2008

DRUHÁ SÉRIE

ObrazekPetr Jírovec, který byl přezdíván jako Dachau, působil ve Třech sestrách v letech 1985 - 1987. Působil na postu kytaristy a byl tvůrce zvuku v prvních letech existence kapely.

Je dlouholetý kamarád s Ing. Magorem, který bydlel na proti Jírovců. "S Jírovcem jsem hrál hokej a šlapal si po hlavách už od nějakejch dvou let. Chodili jsme spolu k Fišerovi na kytaru a všechny středoškolský kapely jsme měli spolu," vykládá dnešní vedoucí souboru.

Zajímavá je krátká epizoda společné skupiny FOTR, v níž se jako kytarista - Jírovec paradoxně bubnoval - objevil budoucí Sup I. Kapela vzala za své Jírovcovým odchodem k Tlumivce v létě 1982.

Jírovec patřil k jádru Sester a zažíval všechny zájezdy, koncerty a soustředění. Známá je i zkušebna u Jírovců. Ta byla jedna z prvních v řadě útočišť Tří sester, které se po dlouhé roky přesouvaly ze sklepa jedné vilky, patřící rodičům, do druhé nebo do sklepa či chaty na zahrádce. I po letech na ni zakladatelé souboru vzpomínali s láskou. "Přínosný bylo, že pro něj chodila hodně často stará Jírovcová. Hrajeme na zkoušku, najednou tam vběhne stará Jírovcová a řve: Petře! Pojď hned umejt to nádobí! A Péťa se sebral a šel ho umejt. Chvíli jsme čekali, pak zase přišel, zahrál sólo a zase: Proč jsi neutřel prach?! Zase se sebral a šel pryč," povídá se smíchem Hadr v dokumentu z roku 1995.

Během těch let co působil Petr Jírovec v kapele, se prožilo několik příběhů a historek. Ovšem Obrazeknic netrvá věčně. Skupina angažuje kytaristu Nikotýna a Petr není příliš nadšen: "Já byl na Magora nasranej, že mu vůbec řekl." Nikotýn byl geniální hráč, ale stejně tak všichni uznávají Jírovcovu hráčskou originalitu. To potvrdil i Magor: "Jírovec byl šikula a podle Amára - Amatérské rádio - si furt letoval různý krabičky na kytaru. Protože byl jedinej z nás technicky zdatnej, z vejšky vyletěl jako první. A vlastně jedinej."

Rostoucí Jírovcovu nechuť k působení v Třech sestrách navíc Fanánek a Magor přičítají zhoubnému vlivu kamarádovy manželky. "Ona mu otloukala o hubu, že jsme kamarádi a pili jsme pivo za peníze, za který si ona mohla kupovat šatečky."

Zlom nastal na jednom koncertě v Kolíně. Tam vypěnila Jírovcova nespokojenost. "Všichni jsme se tam náramně vožrali. A nastoupili na pódium. To muselo bejt po Mentaurově, protože jsem měl rozlámanou kytaru, kterou jsem tam hodil po Magorovi. Aparát byl příšernej, znělo to naprosto hrozně, všichni se ožrali a byl s náma Nikotýn, se kterým jsem měl v tý době velký problémy. Hráli jsme jako z prdele, to si nedokážeš představit a uprostřed jedný písničky jsem si dal do futrálu kytaru a odešel jsem na vlak," líčí situaci Jírovec. Kolínskou tragédii dokončil za Jírovce Magor. To se ještě naštěstí Jírovec vrátil a mohl tak přispět k natáčení proslulé, druhé demokazety, kterou známe jako CD Rarity, o které je dodnes velká poptávka.

V červenci 1988 se koná zájezd do Bratislavy a pro Jírovce to je valčík na rozloučenou. Ačkoli ještě s ostatními v Bratislavě plánoval, jak budou rámovat ty padesátikorunové bankovky. V srpnu 1988 náhle emigroval do Rakouska. "Začal jsem vidět, co se vlastně děje s lidmi, který skončej školu. Nedokážu to přesně popsat, ale měl jsem pocit, že bych měl odsud vypadnout," komentuje svůj odchod Jírovec. Po čase přesídlil do Kanady a na první návštěvu Čech se vypravil až ve dvaadevadesátém roce. Mimo jiné byl k vidění na oslavě dvacetin souboru na Džbáně.

 

Příští díl: Je zde úplný konec jednoho seriálu...

 

Autor: Jakub Malovaný

 

Komentáře

Přehled komentářů

pěkný

(Martin, 27. 4. 2008 12:16)

Pěkně psaný. Zapracuj na pravopisu :-) a je to dokonalý.

super

(pavel, 27. 4. 2008 12:16)

super

Paráda

(MatyD2, 27. 4. 2008 12:15)

Můžu říct, že máš můj respekt... Ten seriál je fakt super a byl to skvělej nápad, kterej si dokázal zrealizovat do konce... Něco takovýho se jen tak nevidí:)

Kotel

(Fretek, 27. 4. 2008 12:15)

Prostě paráda. Dobrá práce dozvěděl sem se hodně novejch věcí. Jen tak dál.

co bude dál

(Čihák, 27. 4. 2008 12:15)

Super seriál.O lidech ze sester jsem se dozvěděl nové informace.Fakt díky.A co bude dál.Chtělo by to nejáké recenze.Včera jsem si koupil Mydlovary,tak bych chtěl slyšet názor nějakého jiného.Předem dík.