Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhý díl - František Sahula

9. 3. 2008

DRUHÁ SÉRIE

Franta Sahula se narodil 8. dubna 1963 v Praze - Bráníku. Původně spojový mechanik, Obrazeknedokončený výtvarný institut - obor fotografie, dále vystřídal řadu povolání (napůl koníčků), jako třeba osvětlovač v pražském divadle, osvětlovač ve studiu, fotograf, řidič vysokozdvižného vozíku, elektrikář, slaboproudař, číšník, výčepní...

Jaké bylo jeho dětství? "Mé dětství v Bráníku bylo šťastné, prokládané rvačkama s kamarády a jenom krátce se spolužáky královského města Bráník, protože ve druhé třídě jsem se s rodiči odstěhoval k mojí nevelké radosti na sídliště Prosek v Praze 9. Tam začaly problémy,"  vykládá František. Nakonec se do Bráníku vrací ke svojí babičce.

Na kytaru hraje od sedmnácti let, profesionálně od pětadvaceti. V Praze začíná v kapele, kde nastupuje jako basista, pozoruhodné je, že střídá Vildu Čoka, který je starší a právě se vyučil. Hraje na baskytaru Iris české výroby. Během krátké doby se stává kytaristou a jeho otec mu shání v té době tuzemský, nicméně prominentní nástroj kytaru Diamant - jedná se o limitovanou sérii a výrobní číslo nástroje je 082 - bohužel skončila někde v propadlišti dějin. Následuje tvorba vlastního, tedy Sahulova repertoáru a skupina, která nese název PF BOX, vyhrává většinu amatérských soutěží. Nejprestižnější je v této době Celostátní soutěž skupin, která má finále v pražském Futuru - František s kapelou PF BOX jí vyhrává se skladbou Nemáme - je to divné, protože vládne bolševik a text je o tom, jak v krámech nic není a stojí se na všechno fronty. Rok na to se při stejném finále potkává s kapelou Roberta Kodyma, oba možná ještě panici, jak Robert zpívá v jedné ze svých písní. Robert Kodym odsunuje Sahulovu kapelu na druhé místo.

ObrazekPo vyučení pokračuje střední školou při zaměstnání a hraje v metalové kapele Kroket - sice řadový kytarista, ale v té době už hraje za peníze - čtyři stovky za koncert jsou v té době hodně peněz. V roce 1982 odpovídá na Fanánkův inzerát, kde se hledá kytarista a vzniká Spálená tlumivka, která sice hraje parádně a má skvělé punkové texty, ale dělá jeden průser za druhým a moc se neukazuje. Tady se prolíná nakrátko Sahulova cesta s Honzou Srncem, synem ředitele Černého divadla v Praze a samozřejmě krátce i s jeho otcem a také matkou Emmou Srncovou. Na Srnce je Tlumivka moc divoká a soubor, který spoluzakládal, opouští. Sahula přestává chodit na jazzovou kytaru a poprvé se žení, což je pro naší kulturu dočasně katastrofa. Sahula si bere katoličku, z čehož plyne po rozvodu řada průšvihů pro něj. Nešťastné manželství končí a po čase nastává problém. Onen památný den roku 1993. František neplatil alimenty na své dítě a během zvukové zkoušky v klubu Futurum zasáhla ruka zákona. Jak sám Franta napsal, bylo to přes 20 policistů v kuklách na jednoho blbečka s kytarou. Do soudu zůstal na Pankráci, že prý by mohl uprchnout. "Nechápu, kam jsem mohl uprchnout, protože s honoráři, které bere český rocker v Čechách, bych například z letiště v Ruzyni doletěl maximálně do Benešova, kde by mě museli vykopnout z letadla padákem,"  tvrdil Franta. Část CD Blues pro Hitchcocka vzniká ve vazbě.

Ale zpět. Z Tlumivky Franta přechází do Sester a hned na začátku vznikají hity Život je takovej a Sovy v mazutu. Taky tady vznikají pěkné neshody mezi Sestrama a Frantou. V souboru působí v letech "začátků" 1988 - 1989 a vrací se do něj v roce 1994, kde setrvá až do roku 1997. Hlavně na desce Hudba z Marsu je Franta vynikající. Prostě věčný satelit Tří sester.Obrazek

Pro kapelu Hagen Baden natočil postavu legendárního úchyla Petra Průši, kterého znal celý národ. Také se s Fanánkem účastnil projektu Stará Kovárna, aneb konec punku v Čechách.

Jednoho dne Tři sestry odcházejí od EMI a přichází na pozvání EMI Franta Sahula, když zakládá seskupení Synové výčepu a natáčí první, tehdy ještě "černou" desku V továrně je dobře. Posléze hraje v Synech i Sestrách a vznikají další CD, jako je Kyvadlo a jáma, Žyvě, Hurrá na měsíc, BESTie OFF nebo Chlapecká 4. Ovšem v průběhu roku 1997 už odchází definitivně od Sester a hraje jen a jen v Synech. Občas hostoval u "Fanánkovy party".

V roce 1999 vydává svou knihu, která důkladně popisuje Frantův život a nese název Průša se nevrací, aneb hrál jsem ve Třech sestrách. Je to už druhá kniha, ještě má na kontě titul s názvem Ve stádu je vlk. A taky se v tomhle období znovu žení, ale i tohle manželství končí rozvodem. A i teď neplatil alimenty na další děti. Nejprve je na čtrnáct dní zatčen v prosinci 2006. Po čase je zadržen znovu, v prosinci 2007. Údajně dostal 6 měsíců.

Na otázku jestli je možný jeho návrat do Sester se doslýcháme: "Jeho návrat je tedy velice nepravděpodobný." A sám Franta by asi také nechtěl. Zeptali jsme se road managera a od srpna i kytaristy kapely Synové výčepu Mártyho, jak vidí Františka Sahulu: "To je těžký, Franta je složitá osobnost, myslí hlavně sám na sebe. Nemůžu říct, že znám někoho kdo ho přesně chápe. Má velice zajímavou schopnost a to že na sebe váže neuvěřitelné příběhy, to co se dá se Sahulou prožít za historky se vám s nikým hned tak nepovede. Pro mně je to takovej českej Forrest Gump. Občas mně sere, ale mam ho rád." Nyní mu všichni přejeme, aby se z vazby dostal co nevidět a bavil nás zase na pódiu.

Pokud si chcete přečíst zveřejněné dopisy od Františka z vazby, tak můžete ZDE.

Pozn.: Jak jistě všichni víte, tak František Sahula se vrátil z vazby v dubnu 2008. Připravoval novou desku se Syny výčepu. 2. května 2008, asi v jednu hodinu ráno, byl brutálně zavražděn dvěma mladíky, když šel z hospody. Tragická událost se stala v obci Kamenice, nedaleko Prahy. Na pohřbu ve Strašnicích mu zahrály Tři sestry a přišlo se rozloučit spoustu známých a fanoušků. Osiřelých Synů výčepu se ujal Fanánek a dnes kapela Fanánek a Synové výčepu jezdí po festivalech a párkrát do roka vystupuje v klubech (zde si můžete přečíst reportáž).

 

Příští díl: Nikotýn

 

Autor: Jakub Malovaný

 

Komentáře

Přehled komentářů

tak

(baskervil, 20. 4. 2008 18:33)

Tak to tě musim fakt pochválit, není to žádný skákání od jednoho k druhýmu, čte se to fakt dobře. Btw kam jdeš dál na školu? Možná nějaká střední žurnalistická:-) by nebyla od věci!Zdar!

Sahulova písemná tvorba

(baskervil, 20. 4. 2008 18:32)

Ještě ti tam ze Sahulový psaný tvorby chyběj Pohádky z krabičky šílené babičky. Ale jinak to píšeš velmi dobře, až se docela divim, nepomáhá ti někdo?:-)