Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtvrtý díl - Sup I.

30. 3. 2008

DRUHÁ SÉRIE

Sup I., občanským jménem Tomáš Karásek, působil v Sestrách v letech 1985 - 1993. ObrazekObstarával harmoniku, kterou neměl zrovna v oblibě. Hudebník a autor několika textů, jakož i několika literárních děl. Známé jsou hlavně Almanachy, na kterých se podílel i spolu s Bomburem. Také jsou známé Supovi koncertní popěvky typu: Klafunda, Jedna kunda, dvě kundy, Hurikán, což je podobné i nahrávkám Dobrý je to v Rumunsku a Taneční průmysl.

Sup byl jedním ze zakladatelů souboru a prožíval veškeré radosti a starosti. V roce 1993 vychází deska Švédská trojka a hned potom známá "švindldeska" 25:01. Tu zakončil právě Sup brilantní parodií countryového mikrodramatu Balíček karet. Prostě známá a dobrá Tramvaj.

Od Supa, sestry - zakladatelky, to byl pozdrav na rozloučenou. Skupina s tím byla smířena už od začátku roku, kdy jim na zimní schůzi v restaurantu Na Pekařce vyjevil záměr odejít. A i to, zdá se, nebyla žádná novinka. Magor tvrdí, že byl jednou nohou ze skupiny od jara dvaadevadesátého roku. Je k dispozici i pohled Jakuba Malečka, který tvrdí: "Tomáš Karásek de facto uprchl do ciziny, protože nebyl schopen vydejchat atmosféru v kapele." Sup sám v dokumentu z roku 1995 deklaroval: "Mě nějak přestala bavit ta harmonika, ale strašným způsobem. Druhá věc je ta, že já jsem toho nikdy moc nenaskládal, ale v poslední době už mě ani nenapadaly nějaký dobrý věci."  Což potvrzuje i Orozák: "Rozstřel jeho zájmů musel bejt mnohem větší, než tahat někde nějaký držky."

ObrazekOd doby, kdy odešel ze Sester,  žije v Londýně, kde se zabývá obchodním poradenstvím, aniž by na soukmenovce v Čechách zanevřel.

A kdo dál?

Sestry bez harmoniky? To by snad ani nešlo. Na miniaturní turné, které začalo 18. června v Klatovech a po deseti štacích skončilo 4. července v Nové Pace, angažovaly Sestry spoluhráče přítele Šenbauera z Českého srdce, Karla Holase. A nebylo to příliš šťastné rozhodnutí. Magor: "Oni tam byli jako nájemný muzikanti. Dobře, byli naši kamarádi, ale byli nájemný. Nebyli schopný pochopit, že party, který tam mají připravený, mají odehrát. Vůbec nechápali, o co jde, na koncert přijeli třeba o hodinu pozdějc. A přišli třeba během čtvrtý písničky." Situace se musela rychle řešit, ale to až v příštím díle.

 

Příští díl: Sup II.

 

Autor: Jakub Malovaný